A Dél-csehországi Egyetem Halászati és Vízvédelmi Kara a České Budějovicei Egyetem legátfogóbb tanszéke Európában, amely a halászat és a vízvédelem területén alap-, mester- és doktori képzéseket, kutatási és alkalmazott kutatásokat, habilitációt és professzori állásokat kínál. A kar kísérleti létesítményekkel rendelkezik az akvakultúra, a hidrobiológia, a halbetegségek, a szaporodás, a genetika, a hal- és ráktenyésztés, a környezetkémia, az analitikai kémia, a toxikológia tanulmányozására és kutatására, valamint egy egyedülálló halászati könyvtárral.
A kar küldetése
A Halászati és Vízvédelmi Kar a tudományos, oktatási és szolgáltatási tevékenységek központjaként működik a halászat és a vizek védelme területén az adott területeken:
- az elért tudás megőrzése és bővítése, valamint a tudományos, kutatási, fejlesztési, innovációs és egyéb tevékenységek fejlesztése.
- Megfelelő szakmai képesítések megszerzése és felkészülés a kutatásra
- További oktatási formák kínálása és ezáltal az egész életen át tartó tanulásban való részvétel.
- Aktív szerepvállalás a nyilvános vitában a polgári társadalom építésében és a fiatalok felkészítése arra, hogy ebben a társadalomban éljenek.
- Hozzájárulás a nemzeti és regionális szintű fejlődéshez, valamint együttműködés a közigazgatással, a helyi hatóságokkal és a vállalkozásokkal.
- A nemzetközi és különösen az európai együttműködés fejlesztése és a külföldi intézményekkel közös projektek, valamint a tudományos személyzet és a hallgatók mobilitásának előmozdítása.
A kar jövőképe
A kar integrált kutatási programjának keretében meg akarjuk érteni az édesvízi ökoszisztémákban zajló folyamatokat és azok jelentőségét a biológiai sokféleség megőrzése, a vízi környezet védelme, de az élet és az emberi tevékenység szempontjából is a vízkészletek védelme szempontjából.
A Cseh Köztársaság egyetlen ilyen típusú karaként és Közép-Európában egyedülállóan modern, nyitott és dinamikusan fejlődő karként szeretnénk a környező világgal összhangban lenni.
A kar, mint belsőleg konszolidált, stabil és pénzügyileg egészséges kar, amelyet belső kultúrája egyesít, továbbra is olyan kreatív tudományos környezetet kíván kialakítani, ahol a tudósok az emberi tudás határait tágítva továbbadják szellemi gazdagságukat a hallgatóknak, és magasan képzett szakemberekké képzik őket a halászat és a vizek védelme területén.
A kar célkitűzései
Tudományos és kutatási kiválóság elérése az édesvízi halászat és a vizek védelme területén. A CIL-ben a WOS szakterületek szerint rangsorolt rangos folyóiratokban való publikálás támogatása (motiválása) Alkalmazott eredmények, például szabadalmak, licencek és szerződéses kutatások előállítása. Az európai projektek jövőbeli vezető kutatóinak (koordinátorainak) ösztönzése.
Szakértő és társadalmilag kiváló diplomások képzése a halászat és a vizek védelme területén, a munkaerőpiacon alkalmazható alap-, mester- és doktori fokozattal.
- Alap- és mesterképzés - független és magasan képzett halászok és vízi környezetvédők nevelése, akik képesek dönteni és irányítani, a halászat és az akvakultúra fejlesztése, valamint a környezet hosszú távú fenntartható kiaknázása érdekében a gyakorlatban, a kormányzatban és az önkormányzatban, valamint a tudományban, a kutatásban és az innovációban dolgozó szakemberek kinevelése a Cseh Köztársaságban, Európában és világszerte.
- PhD szintű oktatás - olyan tudósok jövőbeli generációinak képzése, akik képesek lesznek megoldani a halászat és az akvakultúra fejlesztésével, valamint a vízi környezet hosszú távú fenntartható kiaknázásával kapcsolatos problémákat és kihívásokat a Cseh Köztársaságban, Európában és világszerte.
- Egész életen át tartó tanulás - a romániai és az uniós szakemberek ismereteinek bővítése a halászat és az akvakultúra terén megvalósuló újításokról, valamint a környezet fenntartható használatának szükségességéről.
A karon a szolgáltatás és a kereskedelem területén min. 10 %-os nyereségesség elérése (többletérték nélküli tevékenységeket már nem támogatnak). Konkrét és célzott szerződéses kutatási és egyéb kereskedelmi tevékenységek végzése a szakterületeken (perspektivikus kutatási területek), különösen az analitikai kémia, toxikológia, haltenyésztés, haltermékek értékesítése és az egész életen át tartó tanulás területén. A licencelésre és a szabadalmakra való összpontosítás.
A Kar ügyfelei
Kutatásaink célközönsége egy olyan társadalom, amelynek egyértelműen meghatározott igénye van az új ismeretekre és a folyóiratokban és tudományos előadásokban közzétett eredményekre. Célunk továbbá olyan meghatározott szervezetek, mint a világ és az EU nemzetközi kutatóintézetei. Nem szabad megfeledkezni a cseh ügynökségek, mint például a Gall, TAtR (Nemzeti és Technológiai Támogatási Ügynökség), Mezőgazdasági Minisztérium, Környezetvédelmi Minisztérium, regionális hivatalok stb. igényeiről sem. Ezen túlmenően az akvakultúra területén végzett minősített szerződéses kutatások és szakértelem iránt érdeklődő ügyfelekre összpontosítunk, mint például a nemzeti vízgazdálkodási ügynökségek, a Cseh Halgazdálkodási Szövetség, halgazdaságok és más kapcsolódó szervezetek a Cseh Köztársaságban és a világon.
Az alapképzésünk célvásárlói a cseh hallgatók. A mesterképzésben és különösen a doktori képzésben a cseh hallgatók mellett a külföldi hallgatókat is megcélozzuk. Az egész életen át tartó tanulásban széles közönséget célzunk meg, laikusokat és szakembereket egyaránt, a gyermekektől az idősekig.
A külső ügyfelek számára, akik olyan speciális szolgáltatásokat igényelnek, mint a termékek, halak, valamint az akvakultúra és a vizek védelme terén nyújtott szakképzett szolgáltatások (vizek elemzése, haltermékek jellemzőinek beállítása, speciális haltenyésztési módszerek kidolgozása stb.). Az értéknövelt szolgáltatások (egyedi szerződéses kutatások) vásárlói a folyami igazgatással foglalkozó állami vállalatok (provide), a Cseh Halgazdálkodási Szövetség, a halgazdaságok, valamint a Cseh Köztársaságban és a világban működő szervezetek. Ezen kívül a Kar és az Egyetem belső megrendelői is igényt tartanak a tevékenységeik keretében nyújtott szolgáltatásokra.