MSc fehérjetudományból
IDŐTARTAM
4 Semesters
NYELVEK
Angol
PACE
Teljes idő
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ
Kérelem benyújtásának határideje
LEGKORÁBBI KEZDÉSI DÁTUM
Kérje a legkorábbi kezdési időpontot
TANDÍJ
SEK 280 600 *
TANULMÁNYI FORMÁTUM
Az egyetemen
* csak az EU-n, EGT-n és Svájcon kívüli hallgatók számára
Bevezetés
A fehérjék és más biomolekulák részletes ismerete döntő fontosságú az élő folyamatok megértéséhez. A fehérjetudomány tanulmányozásával olyan kihívásokra lesz felkészülve, mint a betegségek molekuláris okainak feltárása, a korai és megbízható diagnózishoz szükséges eszközök tervezése, valamint a hatékony terápiák megtalálása.
Ez a mesterprogram mély betekintést nyújt a fehérjehatás mechanizmusaiba, amelyek összetett szerkezeti szempontokon alapulnak, és kötési dinamikán, szelektivitáson és katalitikus funkción keresztül közvetítik. Farmakológiát és gyógyszerfejlesztést is tanul majd.
Erős kutatási környezet
Az oktatás nemzetközileg sikeres kutatási környezetben zajlik, melynek középpontjában a neurodegeneratív betegségeket okozó hibásan feltekeredett fehérjék viselkedése, a rákkal kapcsolatos fehérjék interakciós mintázata, valamint a hagyományos antibiotikumok helyettesítésére alkalmas antimikrobiális peptidek tervezése áll. A kurzusokat olyan tanárok tartják, akik mind aktív kutatók, és éppoly szívesen osztják meg szakértelmüket, mint ahogy reagálnak a hallgatói ötletekre.
Széleskörű laboratóriumi ismeretek
Hozzáférhet a nagy műszerlétesítményekhez, lehetőséget adva széleskörű laboratóriumi ismeretek fejlesztésére és izgalmas projektekben való részvételre. Gyakorolni fogod kommunikációs és csapatmunka képességeidet is. A program egy diplomaprojekttel zárul, amelyet az akadémiai vagy vállalati kutatókkal szoros együttműködésben hajtanak végre.
Tanmenet
Célja
A fehérjetudomány mesterképzésének célja, hogy a hallgatók számára olyan ismereteket, készségeket és attitűdöket biztosítson, amelyek a szakterületen dolgozó szakemberhez vagy további posztgraduális tanulmányokhoz szükségesek. A program megfelel az egyetemek, az ipar és általában a társadalom nemzeti és nemzetközi igényeinek. A képzés célja, hogy mélyreható ismereteket nyújtson a fehérjék és más biomolekulák kémiai és biofizikai tulajdonságairól, valamint e molekulák szerepéről elsősorban az orvosbiológiai területen, de a biotechnológiai alkalmazásokban is.
A fehérjetudományi mesterszakon végzett hallgatók:
- jól fel kell készülni a különféle célcsoportokkal folytatott fejlett tudományos kommunikációra
- hozzájárulni a társadalom fenntartható fejlődéséhez
- jól felkészülve mind a további posztgraduális tanulmányokra, mind a nemzeti és a nemzetközi munkaerőpiacra.
Cél
Fegyelmi tudás és érvelés
A fehérjetudományi mesterképzésen végzettek tudást és megértést mutatnak be a fehérjetudomány területén, beleértve a terület széles körű ismeretét és a terület bizonyos részein jelentős alapos ismereteket. A végzettek megismerkednek a szakterület aktuális kutatásaival is.
A program alapképzésre épül, ahol alapvető ismereteket szereztek a kémiából, kémiai biológiából vagy azzal egyenértékű tudományokból. A belépési követelmények legalább 10 ECTS kreditet tartalmaznak biokémiából.
A fehérjetudományi mesterképzés végzős hallgatója mélyreható ismeretekkel rendelkezik a fehérjekémiáról, a proteomikáról, a biomolekuláris tervezésről, a szerkezetbiológiáról és a gyógyszerkémiáról. Ez magában foglalja a tudást
- strukturális biológiai módszerek, beleértve a fehérjék és más biomolekulák szerkezeti-funkcionális kapcsolatainak tanulmányozására szolgáló kísérleti módszereket
- fontos fogalmak és elméletek a biomolekulák kölcsönhatásairól és reakciómechanizmusairól
- módszerek és stratégiák globális, kvantitatív és összehasonlító fehérjeanalízishez
- a racionális biomolekuláris tervezésben használt fogalmak, módszerek és elméletek
- biomolekuláris folyamatok, amelyek fontosak a fehérje hibás feltekeredési betegségei, a rák, a vírusos betegségek és a gyógyszerműködés szempontjából.
Ezen kívül a program végzős hallgatója tervezhet, végezhet és értékelhet laboratóriumi fehérjetudományi kísérleteket, valamint korszerű szoftvereket használhat a kapcsolódó adatok elemzésére.
A fehérjetudomány mesterképzését erős kutatási környezetekkel szoros együttműködésben végzik, amely betekintést nyújt a molekuláris élettudományok aktuális kutatási kérdéseibe a fehérjekémián, a szerkezetbiológián, a proteomikán és a biomolekuláris tervezésen alapulva. A diplomamunka során a hallgató egy teljes évet dolgozhat kutatócsoportnál, cégnél vagy hatóságnál, nagyon jól megismerve valamelyik területen belüli kutatási eredményeket. A végzett hallgató képes tudományos tanulmány megtervezésére is, és jártas a vonatkozó kutatási irodalom kritikai olvasásához.
Személyes és szakmai készségek és tulajdonságok
A fehérjetudományi mesterszakon végzett hallgatók elsajátították azokat az egyéni és szakmai készségeket és attitűdöket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy képesek legyenek kritikusan és szisztematikusan integrálni a tudást, és még korlátozott információ mellett is képesek legyenek összetett kérdések elemzésére és értékelésére. A végzettek a munkahelyen vagy a posztgraduális tanulmányok során is felelősséget vállalhatnak a munkaerkölcsért, a megbízhatóságért és a más szakemberek szakértelmének tiszteletben tartásáért. A program hallgatói releváns ítéleteket hozhatnak tudományos, társadalmi és etikai szempontokat illetően.
Interperszonális készségek: Csapatmunka és kommunikáció
A Protein Science mesterképzésben végzett hallgatók együttműködhetnek másokkal. Ez megköveteli a projektben való aktív részvétel képességét meghatározott szerepekkel, feladatokkal és felelősségekkel. A végzettek nagyobb projekteket is kezdeményezhetnek, tervezhetnek, vezethetnek és értékelhetnek. A programban végzett hallgatók írásbeli és szóbeli kommunikációban jártasak. A tanulók információkat, problémákat, megoldásokat strukturáltan, releváns technikákkal, angolul vagy anyanyelvükön tudnak bemutatni a különböző célcsoportoknak.
Kutatási vagy fejlesztési projektek tervezése, végrehajtása és bemutatása a tudományos és társadalmi igények és követelmények figyelembevételével
A fehérjetudomány mesterszakon végzett hallgatóknak ismerniük kell a természettudóst és a természettudomány szerepét a társadalomban. A végzett hallgatók ismerik a terület és a kapcsolódó kutatási terület társadalmi és gazdasági feltételeit is. Bevált módszerekkel haladó fejlesztési projekteket kezdeményezhetnek, lebonyolíthatnak és bemutathatnak.
Oktatási és munkamódszerek
A program négy féléves nappali tagozatos tanulmányokból áll, és Master of Science-hez (120 kredit) vezet kémiai biológiából. A tanítási nyelv az angol. A benne foglalt kurzusok a tantervben találhatók. A kurzusok tartalma általában előadásokon, laboratóriumi munkákon és szemináriumokon kerül bemutatásra. A laboratóriumi projektek és egyéb feladatok egyes kurzusok részét képezik, és szóban és/vagy írásban kell beszámolni. Az előadásokon és problémamegoldó órákon való részvétel általában önkéntes, míg a laboratóriumi munka és a szemináriumok kötelezőek.
A diplomamunka főként a második évben készül, és 30, 45 vagy 60 högskolepoängből áll (az ECTS-kreditnek megfelelő). Ez azt jelenti, hogy a hallgató választhat egy kevésbé kiterjedt mesterdolgozatot, és ezt kombinálhatja más kapcsolódó területeken végzett további kurzusokkal, vagy ugyanazon a területen elmélyültebb kurzusokkal.
A tantervben meg van határozva, hogy mely kurzusok kötelezőek (m), választhatók (e) vagy önkéntesek (v). Megtalálható az m/e jelölés is, ami azt jelenti, hogy egy kurzuscsoportból kell kiválasztani egyet. A tantervben nem szereplő kurzusokat a tanulmányi tanácsadóval folytatott konzultációt követően a programbizottságnak jóvá kell hagynia. A kurzusoknak kapcsolódniuk kell a programhoz.
A tanuló iskolai végzettségétől függően két alternatív tantervet alkalmaznak. Két profilként jelennek meg:
- A „belső” Linköping University kémiai biológiából alapképzésben szerzett hallgatóinak és a TFKE37 biológiai mérések, a TFKE38 géntechnológia, a TFKE60 projekttanfolyam, a kémiai biológia és az NKED15 fehérjekémia tanulási eredményeinek megfelelő tudással rendelkező hallgatók számára készült.
- A „külső” azoknak a hallgatóknak szól, akik megfelelnek a program speciális felvételi feltételeinek, de nem rendelkeznek a TFKE37, TFKE38, TFKE60 és NKED15 tanulási eredményeinek megfelelő tudással.
Kutatás
Hammarström Lab
Érdekelnek bennünket a fehérje hibás feltekeredése, az amiloidképződés és a betegségek, mind molekuláris szinten, mind sejtszinten.
Megfoghatatlan, rákkal kapcsolatos fehérje repülés közben
A tudósok először látták, hogy a MYC fehérje, amely központi szerepet játszik a rákban, hogyan kötődik egy kulcsfontosságú fehérjéhez, és szabályozza a sejtek fontos funkcióit. Az új felfedezés hosszú távon segíthet új rákgyógyszerek kifejlesztésében.
A nyomjelző molekulák képesek megkülönböztetni a nagyon hasonló agyi betegségeket
Két, az agyat érintő betegség, a Parkinson-kór és a többszörös rendszersorvadás ugyanazokat a jellemzőket mutatja. A tudósok most kimutatták, hogy a LiU-ban kifejlesztett nyomjelző molekulák képesek megkülönböztetni ezeket a betegségeket.
Molekuláris anyagok laboratóriuma
Mi egy multidiszciplináris csapat vagyunk, akik rajongunk a tudományért. Kutatásunk a molekulák, lágy anyagok és hibrid nanoméretű komponensek és eszközök tervezésére és fejlesztésére összpontosul az orvosbiológiai alkalmazások széles körében.
Belépők
Képtár
Ösztöndíjak és finanszírozás
Ösztöndíjak
A Linköping Egyetem (LiU) korlátozott számú ösztöndíjat kínál kiemelkedő nemzetközi hallgatóknak. Egyes programok és nemzetiségek esetében a Svéd Intézeten keresztül is lehet pályázni ösztöndíjra. Más finanszírozási lehetőségek is vannak a svédországi tanulmányokhoz.
LiU nemzetközi ösztöndíj
A LiU nemzetközi ösztöndíj célja a jelentős tudományos potenciállal rendelkező nemzetközi mesterképzési hallgatók támogatása, akiknek tandíjat kell fizetniük. A LiU nemzetközi ösztöndíjjal elnyert hallgató tandíja 25, 50 vagy 75%-kal csökken. Korlátozott számú ilyen ösztöndíjat kínálunk új hallgatók számára.
Jogosult vagyok jelentkezni?
Ösztöndíjra azok a hallgatók pályázhatnak, akik a Linköping Egyetem mesterképzésére jelentkeztek, és megfelelnek az alábbi feltételeknek:
- határidőig jelentkeztél az első felvételi fordulóra
- határidőre benyújtotta az összes szükséges dokumentumot
- a Linköping Egyetem mesterképzését választotta első számú prioritásként (az 1. helyen a 4-ből)
- felvették az első választásra a kiválasztási eredményekről szóló első értesítésben (általában április elején)
- tandíjat kell fizetni.
Ösztöndíjak svédországi tanulmányokhoz
Svéd Intézet ösztöndíjai
A Svéd Intézet (SI) kormányhivatala számos ösztöndíjat kínál a tanulmányi szinttől, az országtól, ahonnan származol és tanulmányai céljától függően. Az SI-ösztöndíjak jelentkezési ideje változó. Tudjon meg többet az SI-ösztöndíjakról és a jelentkezés módjáról a weboldalukon.
Egyéb ösztöndíjak
Számos egyesület, alapítvány és más szervezet kínál ösztöndíjat vagy utazási ösztöndíjat a svédországi tanulmányokhoz. A hivatalos StudyinSweden.se webhely összegyűjtötte a források listáját, ahol számos ország diákjai számára nyitott ösztöndíjakat kereshet, vagy kifejezetten az Ön országából.
Tanterv
1. félév (2022. ősz)
Szakterület: Külső
1. időszak
- TFKE37 --- Biológiai mérések --- 6
- TFKE38 --- Géntechnológia --- 3
- TFKE65 --- A technika állása a molekuláris élettudományban --- 6*
- TFTB45 --- Bioinformatika --- 3
2. időszak
- NVFA09 --- Farmakológia --- 6
- TFKE65 --- A technika állása a molekuláris élettudományban --- 6*
- TFKE67 --- Biostrukturális technológiák --- 6
Szakterület: belső
1. időszak
- TFKE57 --- Proteomika --- 6
- TFKE65 --- A technika állása a molekuláris élettudományban --- 6*
- TVMB26 --- Molekuláris virológia --- 6
2. időszak
- TFKE48 --- Biomolekuláris betegségek folyamatai --- 6
- TFKE65 --- A technika állása a molekuláris élettudományban --- 6*
- TFKE67 --- Biostrukturális technológiák --- 6
2. félév (2023 tavasz)
Szakirány: Külső — Előkészítő tanfolyamok
1. időszak
- NKED15 --- Fehérjekémia --- 12
- TFKE54 --- Fehérjék előállítása --- 3
- TFKE66 --- Struktúra alapú fehérje célzás és tervezés, projekttanfolyam --- 6*
2. időszak
- NKED20 --- Gyógyszerkutatás és gyógyszerfejlesztés --- 6
- NKED82 --- Biomolekuláris tervezés --- 6
- TFKE66 --- Struktúra alapú fehérje célzás és tervezés, projekttanfolyam --- 6*
Szakirány: Belső — Előkészítő tanfolyamok
1. időszak
- NBID64 --- Molekuláris élettan és sejtjelző mechanizmusok --- 6
- NVFA10 --- Farmakológia --- 6
- TFKE66 --- Struktúra alapú fehérje célzás és tervezés, projekttanfolyam --- 6*
2. időszak
- NKED20 --- Gyógyszerkutatás és gyógyszerfejlesztés --- 6
- NKED82 --- Biomolekuláris tervezés --- 6
- TFKE66 --- Struktúra alapú fehérje célzás és tervezés, projekttanfolyam --- 6*
3. félév (2023. ősz)
Szakirány: Külső — Előkészítő tanfolyamok
1. időszak
- TFKE57 --- Proteomika --- 6
- TFKE60 --- Projekttanfolyam, kémiai biológia --- 6*
- TVMB26 --- Molekuláris virológia --- 6
2. időszak
- TFKE48 --- Biomolekuláris betegségek folyamatai --- 6
- TFKE60 --- Projekttanfolyam, kémiai biológia --- 6*
Szakirány: Belső — Előkészítő tanfolyamok
1. időszak
- TQXX60 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 60*
2. időszak
- TQXX40 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 45*
- TQXX60 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 60*
4. félév (2024. tavasz)
Szakirány: Belső — Előkészítő tanfolyamok
1. időszak
- TQXX40 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 45*
- TQXX60 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 60*
2. időszak
- TQXX40 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 45*
- TQXX60 --- Szakdolgozat - Mesterdolgozat --- 60*
Program tandíj
Karrierlehetőségek
A diploma megszerzése után az Ön laboratóriumi tapasztalata és a molekuláris kölcsönhatások alapos megértése karrierkapukat nyit az élettudományi ipar és a biológiai gyógyszerek egyre növekvő területe, valamint a kórházi laboratóriumok és a kémiai elemző cégek felé. Arra is jogosult lesz, hogy tudományos tanulmányait doktori fokozat megszerzése érdekében folytassa.