University Of Tuebingen
Bevezetés
Innovatív, interdiszciplináris, nemzetközi: Ez a három szó összegzi, hogy mi teszi a Tübingeni Egyetem különlegességét. Kiváló kutatás és tanítás a Tübingen válasza a jövő kihívásaira a globalizált világban. Folyamatosan tartunk cseréket partnerekkel a világ minden táján - mind a felsőoktatási intézményekben, mind a nem egyetemi kutatóintézetekben. A hálózatok és az oktatási és tárgyi határokon átnyúló együttműködés a sikeres stratégia pillérei. Ez tükröződik a jó helyzetben a nemzetközi rangsorban. Ezenkívül a tizenegy német egyetem vagyunk a "kiváló" címmel.
Hosszú hagyományok
A Tübingeni Egyetem, több mint 500 éves történelmével, Németország egyik legrégebbi tagja. Számos nagy értelmiség tanulmányozta és dolgozott Tübingenben - köztük Kepler, Hegel, Hölderlin és Schelling. A zseniális lókusz - a hely szelleme - most erősebb, mint valaha.
A fizika története Tübingenben
A matematika és a fizika tübingeni csillagászattal indult. 1507-ben, vagyis 30 évvel az egyetem megalapítása után Ulrich herceg Johannes Stöffler lelkipásztól (1452-1531) hívta meg a művészek kar "matematikus" professzora. Ekkor a matematika és a csillagászat szorosan kapcsolódott Tübingenben. Stoeffler elsősorban az Astronomical Ephemeris kibocsátásával ismerkedett meg, amelyben 20 évvel korábban előrevetítette a bolygók menetét.
Tübingeni városházán is megalkotta a csillagászati órát. Ezt követte a csillagászat képviselői, mint például Michael Mästlin (1546-1601), Johannes Kepler tanára és Wilhelm Schickard (1592-1635), aki kifejlesztett egy első számítástechnikai gépet csillagászati számításaihoz. Schickard tübingeni professzora volt a héber és a csillagászat számára. Johannes Kepler (1571-1630), akinek nevén a kar évente akadémiai rendezvényt szervez, csak Tübingeni tanuló volt. A teológiai tanításokkal kapcsolatos viták megakadályozták, hogy a Kepler Tübingeni egyetemi tanszékbe kerüljön.
1863-ban Tübingenben alapították az első Németországi Egyetem Természettudományi Karát. Ez magában foglalta a matematika és a fizika székekét, a geológia, a kémia, a botanika és a zoológia területén. A 19. században érdemes megemlíteni Karl Ferdinand Braun (1850-1918), aki az elektromágneses oszcilláció területén tevékenykedik 10 évig, 1885-től. Kidolgozta a katódsugaras oszcilloszkópot - a Braun-csövet - a televízió és a számítógépes monitorok fejlesztésének kiindulópontja. Hozzájárulása az antennatermék fejlesztéséhez nagy teljesítményű rádió és TV állomásokat biztosított.
A XX. Század első felében a Tübingeni fizikát elsősorban a nukleáris fizika jellemezte. Friedrich Paschen (1865-1947), Ernst Back (1936-1948) és Walter Gerlach nevei az atomfizika és a kvantummechanika alapvető kísérleteihez kapcsolódnak. Hans Geiger (1882-1945) a radioaktivitás és a nukleáris fizika területén dolgozott. Az ő nevével elsősorban az ionizáló részecskék kimutatására szolgáló Geiger-számláló kapcsolódik.
1970 nyarán a Matematika és Természettudományi Kar számos szervezeti egységben feloszlott. Többek között a Matematika és a Fizika Tanszék - 1979-től a Fizikai Kar - felmerült. Nyáron 1973-as szemeszterben az e karintézetek nagy része a Morgenstelle új épületébe költözhetett.
Az egyetem strukturális reformjának részeként a 2002/03. Téli félévben a Matematika és a Fizika Kar egy közös matematikai és fizikai karra került. A 2010/11-es téli félév további strukturális reformja során megalakult a matematika és természettudományi kar, és a fizika most egy része ennek a karnak.
Helyszínek
- Tübingen
Eberhard Karls Universität Tübingen Geschwister-Scholl-Platz, 72074, Tübingen